
27/3: Röörs salong
Vårens första! Gäster: Po Tidholm & Sverker Sörlin
Röörs salong är tillbaka med vårens mest spännande scensamtal!
Boka in måndagen den 27 mars kl. 19:00. Då kör vi igång säsongens första Röörs salong, ett scensamtal om Norrbotten, Sverige och framtiden mellan Gunilla Röör, teaterchef och gästerna Po Tidholm och Sverker Sörlin.
Sverker Sörlin är idéhistoriker, professor i miljöhistoria och författare till ett flertal böcker, bland annat Till bildningens försvar, essän Antropocen och Kris. Från Estonia till corona (tillsammans med Antje Jackelén).
Nu är han aktuell med nyutgivningen av sin klassiska bok Framtidslandet. Boken utkom första gången 1988 och handlar om Norrland, expolateringen och vilka visionerna var under industrialiseringen i norra Sverige.
Journalisten och författaren Po Tidholm är aktuell med förordet till nyutgåvan av Sverker Sörlins bok Framtidslandet. Han återkommer ofta till norra Sveriges landsbygd i sina texter. Han har tidigare bland annat gett ut böckerna Norrland (2012 och 2014) och Läget i landet (2017) och arbetat för både radio och teve. Har skriver också regelbundet i Dagens nyheter och gör Norrlandspodden tillsammans med journalisten Sofia Mirjamsdotter.
Speldatum
mån 27 mars 19:00 | 27/3: Röörs salong | Onumrerad | Köp biljetter | ||
Köp biljetter |