Norrbottensteatern förlänger samarbetet med Galären
I dagarna tecknade Norrbottensteatern ett nytt treårigt sponsringsavtal med fastighetsbolaget Galären. Det nya avtalet är en förlängning på det tidigare, fleråriga samarbetet.
- Det är väldigt roligt att fortsätta tillsammans med Galären som vi haft förmånen att lära känna nu några år. Man kan hitta beröringspunkter trots att våra verksamheter skiljer sig åt. För Norrbottensteatern och Galären är det allt det där som gör livet värt att leva, allt liv som sker mellan och inuti våra respektive hus, säger Anna Thurfjell, marknads- och försäljningschef på Norrbottensteatern.
- Vi är inga experter inom kulturområdet, men en sak vet vi; och det är att ett rikt kulturliv är en viktig ingrediens för livet i staden och dess attraktivitet. Luleå behöver mångfald och variation i utbudet av nöjen, kulturevenemang, sport och fritidsaktiviteter för att folk ska vilja bo, verka och vistas här. Och här utgör Norrbottensteatern ett viktigt nav i att sätta kulturlivet i Luleå på kartan, säger Veronika Johansson, kommunikationschef på Galären.
Galären varit en del av Norrbottensteaterns verksamhet som sponsor och samarbetspartnersedan 2012. Fastighetsbolaget vill vara en långsiktig partner till teatern och det nya, förlängda avtalet sträcker sig till och med 2028.
- Vi står för långsiktighet i allt vi gör, lika så med vårt samarbete med Norrbottensteatern. Och vi ser fram emot att utveckla samarbetet med fler gemensamma aktiviteter, säger Veronika Johansson.
Krönika, Gunilla Röör Efter jul och nyår kan det vara dags att lätta på kragen och ladda om för...
Ett lärarlag på teambuilding sladdar in på stora scenen. Det är dags för Gruppresan, skaparduon...
I snart trettio år har Gunilla Röör fått ruva på rollen som en gång skrevs för henne. I vår...