Hoppa till innehållet Gå till sidkarta

Ledning

Lothar Bellgardt

Teknisk chef
070-369 16 10
lothar.bellgardt@norrbotten.se

Hans Eriksson

Chefsproducent
070-328 12 53
hans.eriksson@norrbotten.se

Camilla Wikberg

Administrativ chef
070-388 31 19
camilla.wikberg@norrbotten.se

Rasmus Lindberg

Vice teaterchef
070-497 27 31

Anna Thurfjell

Marknads- och försäljningschef
070-601 82 21
anna.thurfjell@norrbotten.se

Gunilla Röör

Teaterchef
gunilla.roor@norrbotten.se

Skådespelare och musiker

Nora Bredefeldt

Skådespelare

Kristine Gulbrandsen

Skådespelare

Tomas Isacsson

Kapellmästare

Therése Lindberg

Skådespelare

Karin Paulin

Skådespelare

Maria Pontén

Skådespelare

Mats Pontén

Skådespelare

Maja Runeberg

Skådespelare

Roger Storm

Skådespelare

Martin Sundbom

Skådespelare

Linda Wincent

Skådespelare

Erik Kaa Hedberg

Skådespelare

Anna Wedin

Musiker

Anna Åsdell

Skådespelare

Timimie Märak

Skådespelare

Anna Wadström

Skådespelare

Lucas Carlsson

Skådespelare

Françoise Fournier

Skådespelare

Gunilla Orvelius

Skådespelare

Konstnärlig avdelning

Mona Blombäck

Scenograf/Dekormålare

Mona Knutsdotter

Scenograf/Kostymtecknare

Ung Scen Norr

Mervi Jaako

Dramapedagog
070-388 00 96
mervi.jaako@norrbotten.se

Maja Alasalmi

Producent
070-388 78 98
maja.alasalmi@norrbotten.se

Teknisk avdelning

Rickard Bristle

Attributör/Dekormålare

Gunnel Elfmark

Lokalvårdare

Mårten Eliasson

Ljudtekniker

Marcus Hagman

Belysningsmästare

Petter Karppanen

Rekvisitör

Therése Nilsson

Tillskärare

Kalle Nyman

Scenmästare

Hillevi Rhodin

Rekvisitör/Scentekniker

Arvid Sandin

Skräddare

Peter Sandin

Belysningsmästare

Urban Wirén

Ljudtekniker

Susanne Öhman

Sömmerska

Mikael Söderstjerna

Belysningsmästare

Eva Björklund

vik. vaktmästare/fastighetsskötare

Daniel Fröjd Wasberg

Ljudtekniker/scenmästare

Produktionsavdelning

Gunnel Lindström

Producent
070-333 76 02
gunnel.lindstrom@norrbotten.se

Marknadsavdelning

Karin "Kajsa" Rönnbäck

Biljettsäljare
0920-243400, tisd-fre 14.00-16.00
karin.ronnback@norrbotten.se

Lars Teglund (föräldraledig)

Digital kommunikatör
070-286 10 30
lars.teglund@norrbotten.se

Olov Stenlund

Säljare
070-518 00 44
olov.stenlund@norrbotten.se

Andrea Thür

Marknadskommunikatör
070-398 00 66
andrea.thur@norrbotten.se

Anna-Karin Forsberg Nordström

Biljettsäljare
anna-karin.forsberg-nordstrom@norrbotten.se

Anna Pexer

Digital kommunikatör (vik)
070-286 10 30
anna.pexer@norrbotten.se

Administrativ avdelning

Cecilia Larsson

Administratör
By Formsmedjan. Powered by Yago