Välkommen till en ny säsong!

Nya upplevelser, stora känslor och mer drama!

Boka dina biljetter till höstens repertoar!

 

PÅ SCEN 1: COMEBACK FÖR EN UPPSTOPPAD HUND 
I höst gör Staffan Göthes ömsinta klassiker En uppstoppad hund storstilad comeback på stora scenen.
En uppstoppad hund hade urpremiär 1986, och var en av pjäserna när teaterhuset invigdes samma år. Staffan Göthes älskade epos om familjen Cervieng är ett kärleksbrev till Luleå, en drömsk odyssé över en barndomsstad i förvandling och de människor som lever där. 

→ Till En uppstoppad hund

PÅ SCEN 3
Hjalmar Söderbergs tidlösa berättelse Doktor Glas är ett dovt triangeldrama som utspelar sig i ett dallrande sommarvarmt Stockholm. Det är en nervkittlande monolog i en helt ny bearbetning av Ivar Waldemarson.

→ Till Doktor Glas

SKOLTURNÉ OCH OFFENTLIGA FÖRESTÄLLNINGAR PÅ SCEN 2: DEN SKRATTANDE DROTTNINGEN
Pjäsen Den skrattande drottningen, om hovdamen Viola som köpslår med den elaka häxan Mollug om sina tårar och får ett pärlande skratt istället, bygger på den välkända sagan Drottningens halsband av Anna Wahlenberg. I höst förvandlas sagan till en färgsprakande folkvisemusikal för barn, en magisk berättelse om stora känslor.

→ Till Den skrattande drottningen

 

HÖSTENS GÄSTSPEL
13-14/11: Mió Evanne: "En smörsångares serenad"
24-25/11: Västerbottensteatern/Riksteatern "Vi är däggdjur"
→ Till alla gästspel

Köp dina biljetter på vår webb, i teaterns biljettkassa eller på Kulturens hus i Luleå. 

Biljettsläpp till höstens scenluncher och scenmiddagar meddelas på vår webb, i nyhetsbrev och i våra sociala kanaler. 

Välkommen in!

 

 

 

 

 

BILJETTER TILL HÖSTENS REPERTOAR

Köp dina biljetter till höstens repertoar på vår webb, i teaterns biljettkassa, eller på Kulturens hus i Luleå.

Biljettsläpp till höstens scenluncher och scenmiddagar meddelas på vår webb, i nyhetsbrev och i våra sociala kanaler. 

Köp biljetter

BILJETTER TILL HÖSTENS REPERTOAR

Köp dina biljetter till höstens repertoar på vår webb, i teaterns biljettkassa, eller på Kulturens hus i Luleå.

Köp biljetter

 

 

Nästa datum
Det finns inget datum för detta evenemang.
Det finns inget datum för detta evenemang.
Köp biljett
En stor föreställning i ett litet format
DOKTOR GLAS
En stor föreställning i ett litet format

Emma Peters om åttiotalskomedi som inspiration i klassisk monolog

Staffan Göthe, skådespelare och dramatiker.
EN UPPSTOPPAD HUND
Staffan Göthe om sin moderna klassiker

"Den är tillägnad min pappa som lärde mig cykla när det här var hamnmagasin."

 

Välkommen till en ny säsong!
Välkommen till en ny säsong!

Höstens upplevelser är nära!